ANNA GODZWON

Jak głosować

Głosowanie w wyborach parlamentarnych nie jest trudne. Wystarczy zapamiętać jedną prostą zasadę: jedna karta do głosowania, jeden kandydat, jeden znak X.

 

Oznacza to, że wybieramy jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora i w kratce z lewej strony przy nazwisku każdego z nich stawiamy znak X.

 

Pamiętajmy o tym, by idąc do lokalu wyborczego wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem. Bez tego komisja nie wyda nam karty do głosowania. Takim dokumentem może być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymacja studencka czy dowód w aplikacji mObywatel.

 

Pamiętajmy  o okularach czy ulubionym długopisie. Nie denerwujmy się kolejką do komisji - to dobry znak, bo zwiastuje wysoką frekwencję.

 

Nie głosujmy gdzie się da - na parapecie, ścianie czy podłodze. Poczekajmy na wolne miejsce za zasłonką. Przeczytajmy wcześniej informacje o kandydatach i komitetach wyborczych - pełno o nich w internecie. W lokalu wyborczym będą tylko suche urzędowe obwieszczenia. 

 

Gdyby ktoś miał wątpliwości, jak oddać ważny głos, na każdej karcie do głosowania jest informacja, jak głosować. Wszystkie najważniejsze rzeczy zebrałam także w przedostatnim odcinku wyborczego vloga.

 
 
 
 
 
09 października 2019