ANNA GODZWON

Jak głosuje Europa, jak głosuje Polska 

350 milionów obywateli Unii Europejskiej - w tym ponad 30 milionów Polaków   - jest uprawnionych do głosowania w tegorocznych wyborach do parlamentu europejskiego. Polacy to niemal  1/10 wszystkich obywateli Unii, który mogą głosować! Szkoda zatem że to tej pory tak rzadko z tego prawa korzystamy –  nasza frekwencja wyborcza pięć lat temu wyniosła 23,83 procent i była czwartą od końca najniższą frekwencją spośród wszystkich krajów Unii.

 

Wybory w krajach Wspólnoty odbędą się między 23 a 26 maja.  To dlatego, że różne kraje mają różne systemy wyborcze – Holendrzy na przykład głosują w czwartki, Irlandczycy w piątki, a Czesi zaczynają w piątek, a kończą w sobotę. Zdecydowana większość krajów UE głosować będzie tak jak my, w niedzielę, 26 maja.  Dopóki ostatni lokal  nie zostanie zamknięty, w żadnym kraju członkowskim nie zostaną podane wyniki wyborów, tak by nie miały one wpływu na decyzje wyborców w innych państwach.

 

Najczęściej w Europie można głosować po ukończeniu  18 roku życia. Ale w Austrii eurodeputowanych mogą wybierać już 16-latkowie a w Grecji – ci, którzy mają 17 lat . Różny jest także wiek, od którego można ubiegać się o miejsce w europarlamencie: w Polsce trzeba mieć ukończone 21 lat, ale np.  w Niemczech,  Hiszpanii czy Francji to 18 lat, w Rumunii 23 a we Włoszech i w Luksemburgu można kandydować na eurodeputowanego dopiero po ukończeniu 25 lat. 

 

Więcej informacji o zasadach głosowania w Polsce i w krajach UE w trzecim w tej serii odcinku vloga.

 

13 marca 2019