ANNA GODZWON

Jak się tworzy listy wyborcze

To najbardziej gorący okres dla komitetów wyborczych startujących w wyborach parlamentarnych. Do najbliższego wtorku, 3 września, do północy muszą zebrać podpisy, wymagane do rejestracji list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów.

 

To jest zatem dobry moment by opowiedzieć Państwu, jak z punktu widzenia Kodeksu wyborczego tworzy się listy wyborcze. W przypadku Senatu rzecz jest prosta: mamy sto okręgów wyborczych, w każdym okręgu wyborczym jeden komitet wyborczy może wystawić tylko jednego kandydata.

 

W przypadku Sejmu mamy 41 okręgów, w których do zdobycia jest od 7 do 20 mandatów. Komitet wyborczy może na liście do Sejmu umieścić co najmniej tylu kandydatów, ile mandatów do zdobycia jest w danym okręgu, ale nie więcej niż dwukrotność tej liczby. Jeśli zatem do wzięcia w danym okręgu jest np. 10 mandatów to na liście nie może być mniej niż 10 i więcej niż 20 osób. Komitet wyborczy może na takiej liście umieścić co najmniej tylu kandydatów, ile mandatów do zdobycia jest w danym okręgu, ale nie więcej niż dwukrotność tej liczby. Jeśli zatem do wzięcia w danym okręgu jest np. 10 mandatów to na liście nie może być mniej niż 10 i więcej niż 20 osób. 

 

O szczegółach tworzenia list wyborczych w najnowszym odcinku vloga. Zapraszam!

 

 

29 sierpnia 2019