ANNA GODZWON

Niezbędnik dla głosujących za granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalny serwis https://ewybory.msz.gov.pl/ za pomocą którego mogą się Państwo zarejestrować, by zagłosować za granicą w polskich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Serwis ten jest przeznaczony zarówno dla Polaków, stale mieszkających poza granicami kraju jak i dla tych, którzy poza Polską są czasowo. 

 

Aby rozpocząć rejestrację należy nacisnąć umieszczony na stronie przycisk i  po zapoznaniu się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych, wybrać kraj oraz komisję, w której chcą Państwo oddać swój głos. Następnie należy wypełnić formularz danymi z z dokumentu tożsamości.  Po udanej rejestracji będzie można pobrać potwierdzenie w formacie PDF. Potwierdzenie to przesłane zostanie także na adres e-mail, podany w formularzu zgłoszeniowym.

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym rejestracji można dokonać także we właściwym konsulacie osobiście, telefonicznie, faksem, listem tradycyjnym lub mailem. To szczególnie ważne dla osób, które mogą mieć problem z dostępem do internetu albo nie do końca dowierzają systemom informatycznym.

 

Rejestracja jest możliwa do czwartku, 23 maja.

 

Wybory do PE zostaną przeprowadzone w 201 komisjach poza Polską - od Londynu po Irkuck, od Nowego Jorku po Berlin. Głosować będzie można  między innymi w Pjongjangu, Tajpej, Doha, Hawanie, Kapsztadzie czy Abu Zabi. Listę miejsc, w których będą polskie komisje znajdą Państwo tutaj.

 

Za granicą można głosować tylko osobiście. Głosować będą Państwo na listy kandydatów z okręgu numer 4, obejmującego Warszawę i okoliczne powiaty. Nazwiska kandydatów znajdą Państwo tutaj.

 

Osoby, które w dniu wyborów będą poza Polską - na przykład na wakacjach - mogą ze swojego urzedu miasta lub gminy wziąć zaświadczenie 0 prawie do głosowania i głosować z nim w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej - pod warunkiem oczywiście, że będzie tam polska komisja.

 

Tam, gdzie ze względu na różnicę czasu wybory do PE miałyby zakończyć się następnego dnia po głosowaniu w kraju, głosowanie zostanie przeprowadzone w dniu poprzedzającym wybory - czyli 25 maja. Tak będzie na przykład w Stanach Zjednoczonych.

 

Przypominam Państwu odcinek vloga w którym szczegółowo opowiadam o głosowaniu za granicą.

 

06 maja 2019