ANNA GODZWON

Parlament Europejski - co to właściwie jest?

W tym roku rozpocznie się ósma kadencja Parlamentu Europejskiego, który od 40 lat jest wybierany w wyborach bezpośrednich, czyli takich, w których to obywatele krajów Unii decydują o tym, kto ma ich reprezentować. Wcześniej swoich przedstawicieli do wspólnego parlamentu desygnowały parlamenty krajów członkowskich.

 

Sam Parlament Europejski sięga korzeniami początku lat 50 ub. wieku i Europejskiej wspólnoty węgla i stali. Siedzibą PE jest Strasburg, ale większość prac toczy się w Brukseli, gdzie spotykają się komisje parlamentarne i grupy polityczne. Jest jeszcze sekretariat generalny PE w Luksemburgu.

 

Po wyjściu wielkiej Brytanii z Unii Eropejskiej nowy parlament będzie liczył 705 miejsc. Część z 72 mandatów po Zjednoczonym Królestwie zostanie rozdzielone pośród te państwa członkowskie, które do tej pory miały zaniżoną reprezentację, a część zostanie zamrożona na przyszłość. Polska zyska na Brexicie jeden mandat, w najbliższych eurowyborach wybierać zatem będziemy 52, a nie jak do tej pory 51 posłów,  

 

Już w lipcu w ławach PE zasiądą nowi deputowani, wybrani na pięcioletnią kadencję. Do 2024 roku będą decydować o prawie obowiązującym w całej Unii Europejskiej i o budżecie wspólnoty. Unii Europejskiej – a więc także o tym, ile pieniędzy trafi do Polski i na co będą one przeznaczone. Będą debatować i decydować o tym, co robić, by przeciwdziałać niekorzystnym zmianom klimatu, jak będzie wyglądał handel, bezpieczeństwo, polityka rolna, żywnościowa czy jak Unia będzie się zachowywać wobec uchodźców czy imigrantów ekonomicznych.

 

O tym, jak decyzje Parlamentu Europejskiego wpływają na życie każdego z nas - w najnowszym odcinku vloga.

 

05 marca 2019