ANNA GODZWON

Uprawnienia wyborców niepełnosprawnych

W Polsce żyje kilka milionów osób niepełnosprawnych. Dla nich właśnie, kodeks wyborczy przewiduje szereg udogodnień tak, by osoby te mogły w pełni korzystać ze swego obywatelskiego prawa oddania głosu w każdych wyborach – także w wyborach do Sejmu i Senatu 13 października.

 

Osoba z niepełnoprawnością może wybrać sobie taką obwodową komisję wyborczą, która jest dostosowana do jej wymogów – ma windę, podjazd dla wózków albo po prostu jest najbliżej domu. Taki wyborca ma także prawo do uzyskania informacji o wyborach ze swojego urzędu gminy czy miasta. Niewidomi mają prawo do otrzymania wraz z kartą do głosowania nakładki na tę kartę, sporządzoną w alfabecie Braila. Wreszcie osobie niepełnosprawnej może przy oddawaniu głosu pomagać inna osoba, ale taka pomoc absolutnie nie może polegać na tym, na kogo ma ona głosować. Osoby z niepełnosprawnością mogą także głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika.

 

Aby skorzystać z części tych uprawnień, trzeba pamiętać o terminach, które zawarte są w kalendarzu wyborczym. Warto sobie zatem te daty w swoim własnym kalendarzu zaznaczyć, by nie zapomnieć i dopełnić wszelkich formalności. Szczegóły w najnowszym odcinku wyborczego vloga.

 

 

16 września 2019